Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-08-2022

Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.

Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

  • Zadając pytanie, Użytkownik akceptuje Regulamin.
  • Pytanie proszę przesłać za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: promocja@luban.pl. Temat wiadomości powinien brzmieć: pytanie do Burmistrza Miasta Lubań.

Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul.7 Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 - 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).

  • Pytanie

Panie Burmistrzu, ja mam pytanie o przetargi. Jestem młodą osobą z rodziną, która od pół roku znowu mieszka w Lubaniu, nie mam własnego mieszkania i muszę wynajmować. Patrząc na ceny nieruchomości na Lubaniu jeszcze długo będę kogoś wzbogacać. Tu z ciekawości przeglądam Wasze przetargi, ale ceny jakie proponujecie za te ruiny, które niekiedy najlepiej zburzyć są kolosalne. Dlaczego, tak jak inne miejscowości nie pozbędziecie się za bezcen takich ruin? Jest wiele osób, które takie mieszkanie kupiłoby i zamieniło w coś, w czym można mieszkać, a na działce postawić nawet malutki domek, w którym mogliby żyć i nie szpeciłoby to miasta. Wolicie, by mieszkania stały i gniły niż dać naprawdę tym, którzy mieliby możliwości coś z nimi zrobić niewielkim kosztem. Pozdrawiam Barbara

  • Odpowiedź

Szanowna Pani,
informuję, że przy sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład mienia gminnego nie ma swobody ustalania cen sprzedaży jak przy obrocie nieruchomościami przez podmioty prywatne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości, przy czym określenia wartości dokonują rzeczoznawcy majątkowi z uprawnieniami. Cenę wywoławczą w pierwszym przetargu ustala się w wysokości nie niższej niż wartość nieruchomości. Z operatami szacunkowymi nieruchomości gminnych typowanych do sprzedaży można każdorazowo zapoznać się w siedzibie Urzędu Miasta Lubań.

Przy okazji nadmieniam, że inaczej wygląda sprzedaż lokali komunalnych ich dotychczasowym najemcom. Zgodnie z „Wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Lubań na lata 2022-2030” najemcy użytkujący nieruchomość (w określonych sytuacjach) przy wykupie mieszkania będą mogli skorzystać z bonifikaty w wysokości 70% lub 30%. Więcej informacji na poruszany temat można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Lubań w wymienionej powyżej Uchwale nr LIV/327/2022 Rady Miasta Lubań z dnia 22 lutego 2022 r.

Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

  • Pytanie

Witam. Panie burmistrzu, chciałabym wiedzieć, czy istnieje możliwość regularnego patrolowania przez policję centrum miasta w dni, w których odbywają się imprezy w dyskotece "Paradise"? Co tydzień, regularnie od wielu lat nie można spokojnie spędzić wieczoru we własnym domu oraz spać w nocy, gdyż na ulicy Spółdzielczej (zarówno od strony podwórka, jak i ulicy) dzieją się rzeczy, które trudno opisać w dwóch słowach, ludzie pod wpływem alkoholu i narkotyków regularnie zakłócają ciszę nocną, krzyczą, wyklinają, biją się, puszczają wulgarną muzykę, śmiecą. Każdej niedzieli w okolicy mojego bloku jest istne pobojowisko, pełno pustych butelek po napojach wyskokowych, etc. Zdarzyło się nawet zniszczenie mienia (elementy bramy wejściowej do klatki schodowej zostały stłuczone i pomazane markerem). Pod bramą znajdują się również często wymiociny i inne fekalia. Strach zostawić samochód na parkingu, gdyż bardzo często uczestnicy lubią przesiadywać sobie na maskach aut lub turlać się po nich w czasie bijatyk. Moi sąsiedzi również mają dość tych wydarzeń, dlatego też postanowiłam do Pana napisać. Pozdrawiam

  • Odpowiedź

Szanowny Panie,
w pierwszej kolejności dziękuję za informację. Aby podjąć działanie, potrzebne są zgłoszenia. Funkcjonowanie klubu w centrum miasta nie powinno przekładać się na obniżenie poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców. Młodzież jak najbardziej ma prawo do zabawy, ale w momencie naruszania granic współżycia społecznego łamie prawo. W związku z powyższym powiadomiłem o sprawie Komendę Powiatową Policji w Lubaniu. Mam nadzieję, że poskutkuje to zwiększeniem patroli policyjnych w tym rejonie miasta. Jednocześnie zachęcam do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zaznaczać miejsca wystąpienia m.in. aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalne rajdy samochodów, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających, niszczenie zieleni, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i wielu innych.
Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

  • Pytanie

Witam,
chciałbym zadać dwa pytania. Jedno pytanie związane jest z remontem drogi do przedszkola miejskiego numer 5 na osiedlu. W 2018 r. mówił Pan, że droga będzie zrobiona po remoncie przedszkola. Ale nie myślałem wtedy, że chodziło o zalepienie dwóch dziur, a nadal studzienki i pobocza są w stanie masakrycznym - dziura na dziurze. Czy można to w jakiś racjonalny sposób wytłumaczyć?

Druga sprawa to jest odwieczny problem Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych odnośnie koszenia traw. Wcześniej również pisałem i dostałem odpowiedź, że Zakład działa według harmonogramu, który już od lat stosuje. Wystarczyło chwilę poczekać i jest to nieprawda, ponieważ z roku na rok koszenie wygląda inaczej, a my dalej chodzimy pośród trawy do kolan. Nie trzeba tutaj pisać przykładu, ponieważ gdzie się nie popatrzy to trawa, drzewa oraz żywopłoty wyglądają mówiąc grzecznie obrzydliwie... Więc pytanie brzmi: skoro ZGiUK ma harmonogram koszenia, niech udostępni go nam, chyba że już gdzieś jest, to prosiłbym o informację, gdzie można go znaleźć.

  • Odpowiedź

Szanowny Panie,
w naszym mieście mamy do remontu sporo dróg i traktów pieszych. Niestety nie wszystko da się zrobić naraz, dlatego większy priorytet został nadany drogom dłuższym, prowadzącym do większej ilości obiektów. Wzmiankowana droga to krótki odcinek prowadzący tylko do przedszkola.
Mimo wszystko mam na uwadze jej stan i jeśli tylko pojawi się ku temu okazja, zostanie on poprawiony. Jednak w najbliższym czasie nie przewiduję jej generalnej przebudowy.
Biorąc pod uwagę szereg remontów dróg, chodników i parkingów, zamieszkany przez Pana rejon z pewnością nie jest zapomniany ani zaniedbany. Liczę więc na cierpliwość i wyrozumiałość odnośnie opisywanego odcinka.

Odnośnie koszenia traw podtrzymuję odpowiedź, jakiej udzieliłem Panu ostatnio. Z informacji, jakie posiadam, koszenie działek miejskich przez pracowników lubańskiego Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych odbywa się według ustalonego harmonogramu. Tak jak już pisałem, pierwszeństwo mają ciągi główne, następnie place zabaw i parki, a dopiero później pozostałe tereny. Urząd Miasta otrzymuje tygodniowy harmonogram prac. Jego realizacja przebiega zgodnie z założeniami, jednakże jest on również uzależniony od możliwości ZGiUK. Nie można zapominać, że obecnie mamy sezon urlopowy, dlatego kilkunastoosobowa ekipa, odpowiedzialna za utrzymanie terenów zielonych jest okrojona, a co za tym idzie – ma mniejsze moce przerobowe. Mimo wszystko nie da się nie zauważyć dużej poprawy, jeśli chodzi o dbałość o miejską zieleń w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Jeśli chciałby uzyskać Pan bardziej szczegółowe informacje, zachęcam do kontaktu z Wydziałem Oczyszczania i Zieleni Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z. o. o. Lubań telefonicznie 75 671 12 42 w godz. 7.00 – 15.00.
Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

STARSZE PYTANIA

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...