Co roku, 27 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ działań człowieka na populację niedźwiedzi polarnych, zwłaszcza w kwestii globalnego ocieplenia.
Niedźwiedzie polarne nie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem (wpisany jest jedynie do rejestru gatunków narażonych na wyginięcie), a ich ogólna populacja według różnych danych powiększa się. Problemem jest jednak zmniejszająca się pokrywa lodowa w Arktyce, przez co zwierzęta te nie mogą zakładać stałych legowisk. W dłuższej perspektywie, roztopienie lodowców doprowadzi do zniszczenia naturalnego środowiska w jakim żyją niedźwiedzie polarne. Może to doprowadzić do wymarcia gatunku. Stowarzyszenia Polar Bears International i Arctic Ambassador Centers chcą już teraz zapobiec problemom, jakie mogą pojawić się w perspektywie lat.
Obecnie populacja niedźwiedzi polarnych liczy około 25 000 osobników.
27 lutego uczniowie klasy IIb, wykorzystali Dzień Niedźwiedzia Polarnego do przypomnienia o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach. Pamiętajmy i to nie tylko przy okazji tej lub innych ważnych ekologicznie dat.
Zachęcamy do bliższego poznania tego fascynującego zwierzęcia, wierzymy że im więcej się o nim dowiecie, tym większa będzie Wasza motywacja do jego ochrony!