Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-10-2019

Uczniowie naszej szkoły, tak jak co roku przed zbliżającymi się Zaduszkami, pamiętają o lubańskim cmentarzu wojennym na Kamiennej Górze.

  28 października br., klasa IIa wraz z wychowawczynią brała udział w porządkowaniu zapomniałych mogił, poznając jednocześnie historię tego miejsca. Jako najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, dowiedzieli się, że w lutym i marcu 1945 roku, w okolicach Lubania trwały ciężkie walki wojsk Armii Czerwonej z wojskami nazistowskich Niemiec. Epizod ten znany jest powszechnie pod nazwą „bitwy o Lubań”. W ich wyniku zginęło wielu młodych żołnierzy radzieckich. Po wojnie, wraz z nadejściem osadników polskich i porządkowaniem miasta i okolicznych wsi, wciąż odkrywano nowe mogiły „krasnoarmiejców”. W podzięce za ich wkład w pokonanie hitlerowskich Niemiec, postanowiono zorganizować cmentarz wojenny na skraju lubańskiego parku na Kamiennej Górze. W sumie na lubańskim cmentarzu znajduje się 70 grobów. Niestety wiele z nich stanowi tak zwane mogiły zbiorowe, w których do dziś nie wiemy ile osób pochowano. Z posiadanej dokumentacji wynika, iż imiennie znamy 128 osób – żołnierzy Armii Radzieckiej, a także 5 Polaków z Ludowego Wojska Polskiego (dwóch zginęło w maju-czerwcu 1945 r., trzech pięć lat później). W dwóch mogiłach zbiorowych pochowanych jest 78 bezimiennych żołnierzy radzieckich, w pozostałych ich liczba jest nieznana. W sumie więc na cmentarzu pochowanych jest co najmniej 200 żołnierzy. 

 Drugoklasiści tego dnia spisali się na medal udowodniając, że pamięć o grobach jest świadectwem naszej kultury.                                                                                                                              WCz.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...