W ramach edukacji regionalnej ,,Lubię Lubań”, 26 listopada br. uczniowie klas II SP 2, spotkali się z pracownikami ochrony kolei.
Były to już drugie zajęcia dla uczniów klas młodszych dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Na wstępie drugoklasiści poznali znaki drogowe spotykane przy przejazdach lub w pobliżu torów kolejowych. Dalej wszyscy obejrzeli instruktażowe filmy dotyczące niebezpiecznych zachowań podczas oczekiwania lub przejazdu pociągów, a po nich wszyscy chętnie dyskutowali o tym co spowodowało, że doszło do wypadku na przejeździe. W dalszej części zajęć dzieci dowiedziały się, jak można powiadamiać o niebezpiecznych sytuacjach, wykorzystując informacje z żółtych naklejek PLK, umieszczonych na przejazdach. Ulotki przekazane dzieciom, to także dodatkowa wiedza dla rodziców, nt. zachowań na przejazdach kolejowo-drogowych.
Żółta naklejka PLK – reaguj w przypadku zagrożenia lub usterki! PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały do czerwca 2018 r. żółtymi naklejkami 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych w całej Polsce. Na każdej, umieszczonej na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”. Wykorzystanie informacji z naklejki zwiększa możliwość zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom na przejazdach kolejowo-drogowych.
Natomiast uczniowie klasy 3 b wykorzystali zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce. Dzieci wraz z pracownikami SOK wybrali się na wycieczkę na pobliski przejazd kolejowy, aby utrwalić znajomość znaków drogowych i kolejowych, rodzajów przejazdów kolejowych oraz uświadomić uczniom konieczność respektowania przepisów dotyczących ruchu drogowego i kolejowego.
Uczniowie i wychowawczynie dziękują panu Andrzejowi Olszewskiemu za przeprowadzenie ciekawych i ,,bezpiecznych” zajęć.
WCz., JM.