Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-01-2023

Co jakiś czas Straż Miejska w Lubaniu publikuje artykuły prasowe, których przesłaniem jest przypomnienie opinii publicznej o obowiązującym zakazie nielegalnego pozbywania się odpadów, w tym poprzez ich spalanie na tzw. własną rękę.

Co jakiś czas Straż Miejska w Lubaniu publikuje artykuły prasowe, których przesłaniem jest przypomnienie opinii publicznej o obowiązującym zakazie nielegalnego pozbywania się odpadów, w tym poprzez ich spalanie na tzw. własną rękę.

Wykładnia prawa w tym zakresie ujęta w art. 191 ustawy o odpadach jest niezmiennie bezkompromisowa. Przepis jasno wskazuje, że k to termicznie dopuszcza się przekształcania odpadów poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów posiadającą właściwe zezwolenie na tę działalność - podlega karze aresztu albo grzywny. W myśl przepisów, wyjątek stanowić może jedynie zezwolenie wydane w drodze decyzji przez marszałka województwa na spalanie odpadów poza instalacjami lub urządzeniami przeznaczonymi do tego celu, jeśli byłoby to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

W dniu 30 stycznia br. po godz. 10:00 na terenie jednego z lubańskich przedsiębiorstw, interweniujący w związku ze zgłoszeniem o bezprawnym spalaniu odpadów strażni cy miejs cy takiego zezwolenia jednak nie otrzymali. W zastanych prowizorycznych „piecach” w najlepsze odbywało się za to spalanie odpadów, za co ujawniony sprawca wykroczenia (po uprzednim wygaszeniu ognia ) został ukarany mandatem karnym na kwotę 500 złot ych.

Jak podaje serwis Focus.pl - według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), smog powoduje ponad 4,2 mln przedwczesnych zgonów rocznie. Najnowsze badania wskazują, że globalna śmiertelność może być jeszcze wyższa niż wcześniej sądzono. Zatrute powietrze powoduje uszkodzenie organów wewnętrznych, choroby skóry, podrażnienia oczów, spowolnienia wzrostu u dzieci. Pamiętajmy także, że w trakcie spalania odpadów w piecach grzewczych, na ścianach komina osadza się specyficzna maź, która ulega samozapłonowi. Tego typu pożary są bardzo trudne do wykrycia i ugaszenia.

Błędne jest przekonanie, że trwające napięcia geopolityczne, wysoka inflacja, kryzys energetyczny czy krążące w mediach opinie stanowić będą swego rodzaju usprawiedliwienie dla popełniania podobnych czynów zabronionych, które jednocześnie mają destrukcyjny wpływ dla zdrowia. Osoba licząca na swego rodzaju taryfę ulgową z tego tytułu może się gorzko rozczarować podczas otrzymania od funkcjonariusza propozycji przyjęcia mandatu lub podczas wysłuchania treści wyroku sądu, który przypomnijmy, że za ten czyn może orzec karę grzywny do 5 000 zł.


Red./Fot./SMLuban

www.focus.pl/artykul/smog-zabojczy-nawet-niskie-stezenia

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...