Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-03-2023

Tybetańska flaga powiewa w Zoo Görlitz jako symbol solidarności

Foto:  www.zoo-goerlitz.de , F. Leonhardt

10 marca w Zoo Goerlitz to od lat wyjątkowa data. Tego roku u bram zoo, burmistrza Benedikta M. Hummela powitał dyrektor zoo dr Sven Hammer oraz przewodniczący stowarzyszenia, Carsten Liebig, w towarzystwie dwóch wielbłądów. W ramach inicjatywy „Flaga dla Tybetu” wspólnie wywiesili tybetańską flagę jako znak solidarności z ludnością tybetańską oraz ich walką o niepodległość, której publiczna manifestacja w Tybecie spotkała się z surową karą ze strony chińskich przywódców.

Od ponad 70 lat Chiny zajmują Tybet i brutalnie uciskają tamtejszą ludność. 10 marca 1959 r. wybuchło powstanie tybetańskie, które zostało brutalnie stłumione przez chińską armię i pochłonęło tysiące ofiar. Do dziś wielu Tybetańczyków żyje na wygnaniu, gdyż w ich ojczyźnie za w obronę swojej kultury i prawa do samostanowienia, grozi im utrata życia.

W jedynej w Europie wiosce tybetańskiej w Zoo Görlitz wyraźnie widać silną więź z kulturą tybetańską, w której ludzie pozdrawiają się słowami „Tashi Delek” – „niech ci będzie dobrze” i przekazują khata, biały jedwabny szal, aby podkreślić to życzenie.
Zoo oraz miasto Görlitz wyraźnie sprzeciwiają się brutalnemu łamaniu praw człowieka przez reżimy autorytarne, czy to w Tybecie, czy na Ukrainie.

 

 

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec

Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz 
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de 
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html 
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...