Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-03-2023

Za nami pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dłuższe i cieplejsze dni zachęcają do częstszego przebywania poza domem w celu spędzenia chwil relaksu w przydomowych ogrodach czy na terenie stref publicznych - miejskich parkach i skwerach. O ile na nieogólnodostępnych terenach prywatnych można pozwolić sobie na nieco więcej swobody, o tyle we wspomnianych miejscach publicznych obowiązują już wszystkich ich użytkowników pewne, zdawałoby się proste zasady i normy, które niestety nie zawsze są przez niektóre osoby przestrzegane.

Jedną z głównych przyczyn zgłaszania interwencji Dyżurnemu Straży Miejskiej w Lubaniu stanowi nadal spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nieobyczajne wybryki oraz zaśmiecanie. W roku 2022 ujawniono 818 wykroczeń o takim charakterze.

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, a już od początku bieżącego roku strażnicy miejscy ujawnili 88 wykroczeń społecznie uciążliwych oraz czynów przeciwko obyczajności publicznej, z czego 78 polegało właśnie na bezprawnym spożywaniu lub usiłowaniu spożycia napojów wyskokowych pod tzw. chmurką. Sprawcy takich czynów zazwyczaj dopuszczali się również innych nieobyczajnych zachowań, w tym zaśmiecania oraz transparentnego wykrzykiwania słów wulgarnych – rzecz jasna zazwyczaj w obecności przechodniów, w tym nierzadko dzieci i młodzieży.

Ignoranci przepisów prawa są zazwyczaj znani strażnikom. Tych najbardziej upartych sprawców, wobec których na przełomie jednego miesiąca liczba podejmowanych interwencji bywała dwucyfrowa, sąd w związku z wniesionymi wnioskami o ukaranie orzekał kary grzywny 1 500 zł lub 30 dni aresztu.

Wspominane i nieakceptowa ne przez znakomitą większość mieszkańców Lubania czyny zabronione są niemalże codziennie ujawniane przez strażników nie tylko podczas codziennych patroli, ale również poprzez obsługę 37 miejskich kamer, za pośrednictwem których odczytać można m.in. nazwy wiodących marek widniejących na etykietach butelek i puszek.

Red./Fot.SMLuban

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...