Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-03-2024

Zgodnie z tradycją tuż przed świętami lubański rynek zapełnił się od kolorowymi kramami z ozdobami, rękodziełem i lokalnymi produktami.

uczestnicy jarmarku, w tle kramy, ulica

Piękna wiosenna pogoda sprawiła, że lubanianie chętnie spacerowali, kupując świąteczne przysmaki. Zainteresowaniem cieszyły się też stroiki i inne dekoracje w wielkanocnym klimacie. 

Ze sceny rozbrzmiewały piosenki wykonywane przez uczniów z miejskich podstawówek. Program artystyczny prezentowały lokalne zespoły: Mała Estrada, Złote Nutki, Młoda Estrada, Lubańska Estrada, Maksymilianki, Echo Bukowiny, Lubaniacy, Dzieciaki-Dęciaki oraz Kapela Smolniczanie. 

Ciekawą atrakcją były bezpłatne warsztaty dekorowania ozdób wielkanocnych i serwetek do koszyczków. Zainteresowanych dawnymi zawodami przyciągał warsztat mincerza i historyczna strzelnica, a miłośnicy składania klocków dostali do dyspozycji makietę i kreatywny zestaw Cobi. 

Z historią naszego miasta związany był też konkurs, którego rozstrzygnięcie odbyło się w trakcie Jarmarku. Miejskie podstawówki miały za zadanie ciekawie opracować po dwa tematy odnoszące się do: lubańskich bazaltów, szlaku Via Regia, przedwojennego przemysłu tekstylnego, astronomów związanych z Lubaniem, słynnych cegieł licowych z cegielni Alberta Augustina oraz zakładów naprawczych taboru kolejowego.

Lubanianie zawsze chętnie angażują się w pomoc potrzebującym, dlatego dużym powodzeniem cieszyły się smakołyki oferowane na stoisku charytatywnym na rzecz małej Wiktorki. 

Ukoronowaniem imprezy było wydarzenie, jakiego nasze miasto jeszcze nie widziało. Po zachodzie słońca lubanianie mogli obejrzeć światłem i laserami pisaną opowieść "LUBAŃ zawiłe losy regionu zaklęte w prastarych murach”, uzupełnioną rekonstrukcją historyczną w wykonaniu członków Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. 

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...