Piękny początek jubileuszu 50-lecia istnienia muzeum.
W tym roku jako Muzeum Regionalne w Lubaniu świętujemy pół wieku istnienia. Tą piękną rocznicę chcemy uczcić 3 spotkaniami – premiera książki Grzegorza Jaworskiego „Skarb z Wyręby na Górnych Łużycach”, która odbyła się 31 stycznia, była pierwszym z tych spotkań.
W ciągu ostatnich 50 lat lubańskie muzeum z placówki skoncentrowanej pierwotnie na tematyce osadnictwa wojskowego wyewoluowało do instytucji, zajmującej się przeszłością szeroko rozumianego pogranicza śląsko-łużyckiego. Niewątpliwie archeologia to ta nauka, która pozwoliła osiągnąć dużą część naszych sukcesów, a stało się to za sprawą archeologów – najpierw Grzegorza Jaworskiego a potem także Pawła Zawadzkiego. Każdy pracownik muzeum wie, jak posługiwać się haczką na wykopie, ochoczo chwyta za szpadel, nie stroni też od taczki i kilofa. Kiedy na wiosnę muzealnicy zaczynają być widoczni na starym mieście z taczką i szpadlami – wiadomo, że będzie ciekawie – jednych doprowadzamy do białej gorączki, innych straszymy a jeszcze innych zachwycamy. Paleta reakcji na muzealną aktywność badawczą jest przebogata.
Efektem takiej właśnie aktywności jest książka autorstwa Grzegorza Jaworskiego, znakomitego archeologa, zdolnego, dociekliwego i konsekwentnego badacza, który od 12 lat pracuje dla Lubania. Popełnił dzieło bardzo ważne zarówno z punktu widzenia polskich badań numizmatycznych, jak również samego Muzeum. Jest to bowiem pierwsze tak poważne wydawnictwo tej placówki. Wyśmienita książka została wydana w bardzo małym nakładzie 300 egzemplarzy. Jest zatem wydawnictwem ekskluzywnym. Z pewności za moment stanie się białym krukiem. Warto zatem ją mieć w swojej bibliotece książek regionalnych.
Książka nie powstałaby, gdyby nie wysiłek kilku osób, które nas wsparły. Tutaj słowa wdzięczności kierujemy do znalazcy skarbu Przemysława Szyndlarewicza, gdyż to on właśnie namierzył miejsce, w którym w XV w. ktoś ukrył skarb i poinformował nas o tym bezzwłocznie. Bez jego wzorowej postawy nie byłoby ani skarbu ani książki.
Dziękujemy również kierownikowi badań archeologicznych Pawłowi Zawadzkiemu, znakomitemu fotografowi Piotrowi Rachwałowi, autorowi badań metaloznawczych dr. Eligiuszowi Szełęgowi, geodecie Jackowi Medweckiemu, recenzentowi dr. Pawłowi Milejskiemu, autorce okładki Milenie Sochańskiej i korektorce Beacie Tymińskiej. Za niezwykle udaną współpracę dziękujemy także Pani Reginie Chrześcijańskiej z wydawnictwa Ad Rem, która nadała tej książce realne kształty i jakże piękną formę.
Zamieszczamy fragment recenzji wydawniczej dra Pawła Milejskiego: „Historia skarbu z Wyręby pokazuje jak powinna wyglądać dobra współpraca między odkrywcą skarbu, a wyznaczonymi do jego zabezpieczania służbami. Dzięki rozsądkowi i odpowiedzialnemu zachowaniu znalazcy możliwe było kompleksowe opracowanie skarbu monet z Wyręby i udostępnienie go szerszej publiczności. Oddana w ręce czytelnika praca Grzegorza Jaworskiego stanowi bardzo ważną publikację, nie tylko dla numizmatyków, ale również dla archeologów i historyków późnego średniowiecza. Cechuje ją dojrzałość i krytyczne podejście do źródeł, co powinno stanowić podstawę w pracy badawczej. Przedstawiona monografia może stanowić wzór dla kolejnych opracowań skarbów monet. Zaprezentowano w niej nie tylko bardzo dokładnie odkryte numizmaty, ale osadzono całe znalezisko w kontekście archeologicznym i historycznym.”
Książkę w cenie 100 zł można zakupić w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (w biurze muzeum oraz sklepiku muzealnym przy Sali Ślubów – płatność gotówką, możliwość zamówienia wysyłki). Więcej informacji telefonicznie: 75 722 32 13 oraz 602 751 995 lub mailem: muzeum@muzeum-luban.pl Książka dostępna również na stronie Wydawnictwa Ad Rem i w niektórych bibliotekach w regionie.
Życzymy przyjemnej lektury!
Zespół Muzeum Regionalnego w Lubaniu