Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-07-2013

Odpady komunalne problemowe są to takie odpady, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny i  inne właściwości stwarzają zagrożenie dla środowiska.
Część odpadów problemowych została zakwalifikowana jako odpady niebezpieczne.
Odpadów problemowych nie można mieszać razem z  innymi odpadami komunalnymi. Trzeba je zbierać selektywnie.
Należą do nich:

  • baterie i akumulatory ołowiowe, niklowo-kadmowe i  inne, baterie i  akumulatory małogabarytowe (paluszki, płaskie, itp.),
  • lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy sodowe,  inne odpady zawierające rtęć,
  • zużyte urządzenia elektryczne i  elektroniczne (sprzęt RTV i  AGD, komputery, suszarki, żelazka, kalkulatory, telefony, itp.),

W Lubaniu można pozbyć się tych odpadów bezpłatnie.

Jedna malutka guzikowa bateria srebrowa skazi 1m³ gleby i zatruje 400 l wody!
Na terenie miasta Lubań znajduje się ponad 30 punktów, w których ustawione są pojemniki do zbiórki baterii. Są to: wszystkie szkoły, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, RCEE oraz większe placówki handlowe, które przystąpiły do akcji. W Centrum Lubania od strony ul. Wrocławskiej stoi pojemnik typu Stokholm ze specjalnym boksem na baterie.
Wykaz punktów do zbiórki baterii znajduje się na stronie www.bip.luban.plJedna świetlówka skazi rtęcią 15.000 litrów wody! Zawiera też niebezpieczny gaz!
W Lubaniu zorganizowano dwa punkty zbiórki świetlówek oraz lamp sodowych. Wszyscy mieszkańcy miasta mogą oddawać do specjalnych pojemników zużyte lampy, które pochodzą z gospodarstw domowych. Również możliwy jest ich odbiór za odpłatnością od firm. Punkty znajdują się w Centrum Utylizacji Odpadów przy ul. Bazaltowej oraz w siedzibie firmy ZGiUK SP. z o.o. przy ul. Lwóweckiej 8. Odpady tego typu można dowozić w godzinach od 7.00 do 15.00.

Lodówki, kineskopy telewizorów i świetlówki, zawierają niebezpieczny gaz, brom, kadm, rtęć i wiele innych niezwykle toksycznych metali ciężkich.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych należy dostarczyć do Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich przy ul. Bazaltowej 1, gdzie zlokalizowany jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Sprzedawcy hurtowi i detaliczni są zobowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstwa domowego do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości sztuka za sztukę, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju.

Telefony komórkowe to urządzenia niebezpieczne dla środowiska. Można z nich odzyskać aż 80% surowców wtórnych. Stare, zużyte bądź uszkodzone telefony komórkowe można oddać w salonach firmowych. Można też oddać do Punktu Selektywnej. Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Bazaltowej 1 w Lubaniu. Telefon komórkowy jest traktowany jako odpad elektroniczny.

RCEE

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...